Press konferencija ArcelorMittal Zenica 14.6.2011
Press konferencija ArcelorMittal Zenica 14.6.2011
Korporacija ArcelorMittal objavila je danas na svojoj web stranici najnovije planove za dekarbonizaciju svojih postrojenja za proizvodnju čelika u Evropi, u kojima se uopšte ne spominje Bosna i Hercegovina. Samo nekoliko dana nakon što je na klimatskom samitu COP29 u Azerbejdžanu postignut dogovor o izdvajanju od 300 milijardi dolara koje će razvijene zemlje godišnje izdvajati za pomoć siromašnijim zemljama u suočavanju s utjecajima klimatskih promjena, objavljeni su i planovi ove korporacije, koji bi se mogli protumačiti kao izbjegavanje odgovornosti za klimatske promjene i kupovina vremena. ArcelorMittal Europe obavezao se da će smanjiti emisiju CO2 za 35% do 2030. godine, s daljnjom ambicijom da do 2050. bude ugljično neutralan, u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Pariškim sporazumom. Bosna i Hercegovina uopšte se ne spominje u novim planovima korporacije, tako da postoji sumnja da su novi planovi u stvari izlazna strategija za gašenje proizvodnje u našoj zemlji, umjesto da se investira u čišću i prihvatljiviju tehnologiju.
Pozivamo Vas da i ove godine podržite regionalnu kampanju sadnje drveća "Drvo prijateljstva", koju je pokrenuo Evropski fond za Balkan (EFB) i sprovodi u bliskoj saradnji sa lokalnim partnerima u svim zemljama regiona od 2020. godine. U srijedu, 27. novembra u 11:00 sati, istovremenom sadnjom skoro 600 stabala u devet gradova širom regiona, obilježićemo petu godišnjicu inicijative "Drvo prijateljstva" posvećene njegovanju solidarnosti i podizanju svijesti o zagađenju zraka. U Zenici, drveće će biti zasađeno u naselju Crkvice, u krugu Kantonalne bolnice Zenica.
Četvrti Globalni okrugli sto o PRTR (registrima ispuštanja i prijenosa zagađivača) održan je 20.-21. novembra 2024. u Ženevi, uz sastanak Radne grupe strana potpisnica Protokola o PRTR. Sastanci su bili otvoreni za predstavnike država članica UN-a i zemalja članica OECD-a, kao i zainteresovane strane, kao što su kao međuvladine i nevladine organizacije, industrije, akademskih institucija, javnosti i stručnjaka. Četvrti Globalni okrugli sto o PRTR organizovan je pod pokroviteljstvom organizacija UNECE i OECD u saradnji sa UNITAR i UNEP. Okrugli sto je potaknuo razmjenu iskustava između vlada i različitih strana, kao i izgradio kapacitete stručnjaka i promovirao sinergiju po pitanjima vezanim za PRTR. Prezentacije i diskusije tokom događaja bile su usmjerene na dobre prakse, zajedničke izazove i nove mogućnosti u vezi sa daljim razvojem PRTR.
0 Comments