U prilogu TV Zenica u okviru informativne emisije Zenicainfo od 29.8.2019, pomoćnik ministra za poljoprivredu, vodoprivredu i šumarstvo ZDK, Suljo Kartal, tražeći izgovore za nerad ovog ministarstva izrekao je niz neistina koje mogu imati ozbiljne posljedice po zdravlje stanovništva Zenice.
Naime, Federalna vlada je još u aprilu 2016. godine donijela zaključak kojim se, između ostalog, ovo kantonalno ministarstvo zadužuje da realizuje konkretne programe sanacije i remedijacije tla na području grada Zenice za koje je ispitivanjima provedenim od 2011 do 2015 godine utvrđeno da je zagađeno teškim metalima.
Neistina 1: Pomoćnik ministra tvrdi da se radi o zaključku Agropedološkog zavoda. Federalna vlada je u aprilu 2016 usvojila izvještaj tog zavoda sa svim preporukama i predloženim zaključcima. Dakle, radi se o zaključku Vlade FBiH.
Neistina 2: Pomoćnik ministra tvrdi da članovi 27 i 28 Zakona o poljoprivrednom zemljištu “uopće ne govore o sanaciji i remedijaciji”. Član 27 propisuje da sanaciju zagađenog tla vrši počinitelj štete ili pravno ili fizičko lice koje odredi kantonalno ministarstvo. Član 28 propisuje da program ispitivanja zagađenosti tla donosi kantonalno ministarstvo. Treba li napomenuti da takav program još nikad nije donesen?
Neistina 3: Pomoćnik ministra tvrdi da ministarstvo ne može provesti sanaciju jer je članom 28 Zakona propisano da se sanacija vrši “samo na zahtjev općine ili inspekcije, a kako takvih zahtjeva nije bilo, ministarstvo neće vršiti sanaciju”. Članom 28 Zakona jasno je propisano da se “zahtjev općine ili inspekcije” odnosi na “zabranu ili ograničenje proizvodnje poljoprivrednih proizvoda ili upotrebu pesticida” a ne na mjere sanacije.
Kantonalno ministarstvo poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva, čiji je godišnji budžet preko 14 miliona KM, umjesto da izvršava svoje obaveze propisane Zakonom, svoju ulogu vidi samo u dodjeli poljoprivrednih poticaja. Znati da je poljoprivredna proizvodnja na zagađenom tlu opasna po zdravlje stanovništva, a ne poduzimati ništa da se taj problem riješi, u najmanju ruku je neodgovorno, bahato i zlonamjerno.
Korporacija ArcelorMittal objavila je danas na svojoj web stranici najnovije planove za dekarbonizaciju svojih postrojenja za proizvodnju čelika u Evropi, u kojima se uopšte ne spominje Bosna i Hercegovina. Samo nekoliko dana nakon što je na klimatskom samitu COP29 u Azerbejdžanu postignut dogovor o izdvajanju od 300 milijardi dolara koje će razvijene zemlje godišnje izdvajati za pomoć siromašnijim zemljama u suočavanju s utjecajima klimatskih promjena, objavljeni su i planovi ove korporacije, koji bi se mogli protumačiti kao izbjegavanje odgovornosti za klimatske promjene i kupovina vremena. ArcelorMittal Europe obavezao se da će smanjiti emisiju CO2 za 35% do 2030. godine, s daljnjom ambicijom da do 2050. bude ugljično neutralan, u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Pariškim sporazumom. Bosna i Hercegovina uopšte se ne spominje u novim planovima korporacije, tako da postoji sumnja da su novi planovi u stvari izlazna strategija za gašenje proizvodnje u našoj zemlji, umjesto da se investira u čišću i prihvatljiviju tehnologiju.
Pozivamo Vas da i ove godine podržite regionalnu kampanju sadnje drveća "Drvo prijateljstva", koju je pokrenuo Evropski fond za Balkan (EFB) i sprovodi u bliskoj saradnji sa lokalnim partnerima u svim zemljama regiona od 2020. godine. U srijedu, 27. novembra u 11:00 sati, istovremenom sadnjom skoro 600 stabala u devet gradova širom regiona, obilježićemo petu godišnjicu inicijative "Drvo prijateljstva" posvećene njegovanju solidarnosti i podizanju svijesti o zagađenju zraka. U Zenici, drveće će biti zasađeno u naselju Crkvice, u krugu Kantonalne bolnice Zenica.
Četvrti Globalni okrugli sto o PRTR (registrima ispuštanja i prijenosa zagađivača) održan je 20.-21. novembra 2024. u Ženevi, uz sastanak Radne grupe strana potpisnica Protokola o PRTR. Sastanci su bili otvoreni za predstavnike država članica UN-a i zemalja članica OECD-a, kao i zainteresovane strane, kao što su kao međuvladine i nevladine organizacije, industrije, akademskih institucija, javnosti i stručnjaka. Četvrti Globalni okrugli sto o PRTR organizovan je pod pokroviteljstvom organizacija UNECE i OECD u saradnji sa UNITAR i UNEP. Okrugli sto je potaknuo razmjenu iskustava između vlada i različitih strana, kao i izgradio kapacitete stručnjaka i promovirao sinergiju po pitanjima vezanim za PRTR. Prezentacije i diskusije tokom događaja bile su usmjerene na dobre prakse, zajedničke izazove i nove mogućnosti u vezi sa daljim razvojem PRTR.
0 Comments