Bosne i Hercegovine nema u najnovijim planovima korporacije ArcelorMittal za dekarbonizaciju

Published by Eko Forum on

Korporacija ArcelorMittal objavila je danas na svojoj web stranici najnovije planove za dekarbonizaciju svojih postrojenja za proizvodnju čelika u Evropi, u kojima se uopšte ne spominje Bosna i Hercegovina. Samo nekoliko dana nakon što je na klimatskom samitu COP29 u Azerbejdžanu postignut dogovor o izdvajanju od 300 milijardi dolara koje će razvijene zemlje godišnje izdvajati za pomoć siromašnijim zemljama u suočavanju s utjecajima klimatskih promjena, objavljeni su i planovi ove korporacije, koji bi se mogli protumačiti kao izbjegavanje odgovornosti za klimatske promjene i kupovina vremena. ArcelorMittal Europe obavezao se da će smanjiti emisiju CO2 za 35% do 2030. godine, s daljnjom ambicijom da do 2050. bude ugljično neutralan, u skladu sa Zelenim dogovorom EU i Pariškim sporazumom. Bosna i Hercegovina uopšte se ne spominje u novim planovima korporacije, tako da postoji sumnja da su novi planovi u stvari izlazna strategija za gašenje proizvodnje u našoj zemlji, umjesto da se investira u čišću i prihvatljiviju tehnologiju.

Kompanija je ranije najavila namjeru da investira u DRI-EAF postrojenja sa nižim emisijama ugljika (koja kao energent koriste vodonik i električnu energiju) za zamjenu nekoliko visokih peći u njenom evropskom poslovanju, kao ključni strateški prvi korak ka smanjenju emisija. U svim slučajevima, zemlje domaćini su ponudile finansijsku podršku za ove projekte, uz odobrenje Evropske komisije.

Ovi projekti bili su zasnovani na povoljnoj kombinaciji razvoja politike, tehnologije i tržišta koji bi olakšali ulaganje u dekarbonizaciju tako što bi nadoknadili značajno veće kapitalne i operativne troškove koje bi ova strategija tranzicije uključivala. To je uključivalo mogućnost korištenja prirodnog plina sve dok zeleni vodonik ne postane konkurentan.

Međutim, evropska politika, energetika i tržišna okruženja nisu krenuli u povoljnom smjeru. Zeleni vodonik se vrlo sporo razvija ka održivom izvoru goriva, a proizvodnja DRI bazirana na prirodnom plinu u Evropi još uvijek nije konkurentna kao privremeno rješenje. Nadalje, postoje značajne slabosti u mehanizmu za ugljično prilagođavanje na granicama (CBAM), mjere zaštite trgovine treba ojačati kao odgovor na povećanje uvoza zbog kineskog prekomjernog kapaciteta, a postoji i ograničena spremnost kupaca da plaćaju premije za čelik sa niskim emisijama ugljika.

Prije donošenja konačnih odluka o ulaganju potrebno je imati potpuni uvid u političko okruženje koje će osigurati da proizvodnja čelika sa visokim troškovima može biti konkurentna u Evropi bez globalne cijene ugljika. 

Korporacija očekuje nekoliko važnih događaja u 2025. godini, uključujući planiranu reviziju CBAM-a, predviđenu reviziju zaštitnih mjera za čelik i objavljivanje Akcionog plana za čelik i metale. Kada budu završene, ove inicijative će obezbijediti parametre potrebne za oblikovanje poslovnog razloga za ulaganja u dekarbonizaciju u Evropi.

U međuvremenu korporacija nastavlja sa inženjerskim radovima, kao i sa analizom faznog pristupa koji bi prvo počeo sa izgradnjom elektrolučnih peći, koje se mogu koristiti i za recikliranje čeličnog otpada kako bi se značajno smanjile emisije.  

ArcelorMittal ostaje posvećen dekarbonizaciji i postizanju nultih emisija do 2050. Aktivnosti preduzete u Evropi do danas uključuju:

  • U maju su započeli izgradnju EAF od 1,1 milion tona u fabrici dugih proizvoda u Gijonu, Španija. To će u konačnici dovesti do smanjenja od 1 milion tona CO2
  • Dobar napredak je postignut u naporima da se poveća proizvodnja na 1,6 miliona tona do 2026. u fabrici limova u Sestaou, Španija, gdje imaju dvije EAF peći. Kada se završi, veći dio ove proizvodnje bit će njihov XCarb® reciklirani i obnovljivo proizveden čelik s niskim emisijama ugljika.
  • Nastavljaju biti tržišni lider prodajom čelika s niskim emisijama ugljika XCarb®, koji ima ugljični otisak od 300 kg po toni proizvedenog čelika, i na putu su da udvostruče prodaju na 400.000 tona ove godine.

Duži vremenski okvir potreban za donošenje konačnih odluka o ulaganju neće utjecati na sposobnost ove kompanije da zadovolji potražnju kupaca za čelikom s niskom emisijom ugljika jer će projekat rekonstrukcije Sestao značajno povećati sposobnost kompanije da proizvodi limove sa niskim emisijama ugljika.

Svaka revizija trenutnih ciljeva intenziteta za 2030. biće izložena u predstojećem Izvještaju o klimatskim mjerama 3. Apsolutne emisije iz poslovanja kompanije u Evropi smanjene su za 28,2% od 2018. godine, uglavnom zbog manje proizvodnje zbog slabije potražnje.  

Dugoročno, kompanija ostaje posvećena svim tehnologijama koje nude potencijal da proizvodnju čelika dovedu blizu nultih emisija. Ovo uključuje korištenje i skladištenje ugljika (CCUS), iako će, kao i zeleni vodonik, ova tehnologija vjerovatno napraviti značajnu razliku tek nakon 2030. Korporacija već ima jedno industrijsko postrojenje CCU koje radi u svojoj tvornici u Gentu, Belgija, i još dva pilot projekta u toku u Gentu.

Aditya Mittal, izvršni direktor, ArcelorMittal, komentirao je:

“ArcelorMittal ostaje apsolutno posvećen dekarbonizaciji. To je prava stvar, kako za kompaniju tako i za planetu. Ostajem uvjeren da još uvijek možemo postići naš cilj do 2050. godine, ali način na koji ćemo to postići mogao bi se razlikovati od onoga što je ranije najavljeno. Bili smo veoma zahvalni na podršci koju su do sada ponudile različite vlade kako bi pomogle ubrzanju ovog procesa. Ali razmjer izazova zahtijeva dalje političke inicijative kako bi se otključala povećana ulaganja. Željeli bismo da idemo brže, ali realnost je da regulatorno okruženje potrebno za podršku poslovnom slučaju za investicije još nije uspostavljeno. Nadam se da ću vidjeti nove politike koje će podržati ubrzanu tranziciju. Industrijski plan Green Deal i Akcioni plan za čelik i metale, kao i zakonodavstvo koje proizilazi iz njih, biće važni, kao i regulativa koja će stimulisati signal potražnje. Iako imamo kupce koji žele niskougljični čelik, oni koji žele i koji su spremni platiti premiju su još uvijek u velikoj manjini. Očekujem da će političke odluke donesene 2025. pomoći da se razjasni kako ćemo krenuti naprijed ka dekarbonizaciji naše imovine, koristeći prednosti našeg jedinstvenog globalnog profila, vrhunske tehnologije i mješavine sirovina i vodeće inovacije u industriji.”


(Tekst je neautorizirani prevod objave korporacije ArcelorMittal koja se u originalu može pronaći na linku https://corporate.arcelormittal.com/media/press-releases/arcelormittal-provides-update-on-its-european-decarbonization-plans


0 Comments

Komentariši

Avatar placeholder

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *